In de maand juli is Chorusing Symbionts te zien in de stadstuin van Marres. Het werk bestaat uit een groep kunstmatige wezens die met elkaar communiceren en volledig zijn geïntegreerd in hun omgeving. Deze wezens, speciaal ontworpen voor publieke tuinen en parken, genereren ruimtelijke elektronische muziek die luisteraars uitnodigt om aandacht te besteden aan hun omgeving. Ze halen energie uit hun directe leefomgeving en passen zo naadloos in het landschap dat het voelt alsof ze er altijd al bij hoorden. Als je ernaar luistert, ervaar je hoe technologie en natuur samensmelten tot een nieuwe vorm van muziek: een uitnodiging om bewuster te kijken, luisteren en verbinden met de wereld om je heen.
Chorusing Symbionts is een project dat onderzoekt of muziek een brug kan slaan tussen de werelden van mensen, robots en dieren. Het doet dit binnen het vakgebied eco-akoestiek, dat bestudeert hoe geluid in de natuur werkt. Het project laat zich inspireren door nieuwe ideeën uit kunstmatige intelligentie en bio-akoestiek, met name hoe dieren via geluid met elkaar communiceren. Het stelt zich een toekomst voor waarin nieuwe, kunstmatige wezens op een natuurlijke manier samenleven met echte dieren, als een vorm van lichamelijke en zintuiglijke sciencefiction.
Achter dit project zit een belangrijke vraag: kunnen we de aandacht voor kunstmatige intelligentie (die nu vaak alleen naar menselijke intelligentie kijkt) gebruiken om een bredere kijk te ontwikkelen? En kunnen we van de natuur leren hoe verschillende soorten vreedzaam samenleven, om zo bij te dragen aan een evenwichtiger relatie tussen mens en biosfeer?
Datum:
1 t/m 31 juli 2026
gesloten op maandagen
Tijd:
12:00—22:00
Entree:
De stadstuin is gratis toegankelijk via de poort van Marres Kitchen.
Locatie:
Marres stadstuin
Capucijnenstraat 98, Maastricht
Matteo Marangoni
Matteo Marangoni is een musicus en beeldend kunstenaar gespecialiseerd in geluidsrituelen, doe-het-zelf media en utopische ideeën. Hij maakt kunst die zowel de relatie tussen mensen en dingen, als de natuur en technologie onderzoekt. Samen met Dieter Vandoren maakte hij o.a. Chorusing Symbionts en Komorebi, een zwerm geluidsbeestjes die muziek maken, gesynchroniseerd met het lichtspel tussen de boombladeren die bewegen in de wind. Hij is geïnteresseerd in hoe kunstmatige intelligentie kan helpen om verbinding te maken met andere vormen van intelligentie op onze planeet. Marangoni is mede-oprichter van instrument inventors initiative (iii) in Den Haag.


Workshop
Naar aanleiding van het project Chorusing Symbionts dat in juli te zien is, geeft Matteo Marangoni een workshop. In de tuin van Marres onderzocht hoe mensen door middel van geluid en muziek, ruimte kunnen delen en spelen met verschillende levensvormen: planten, dieren en mensen.
Gratis toegang
Partners / met dank aan
TEAM Chorusing Symbionts
- Mihalis Shammas (3D-design)
- Luuk Meints en Ionela Pop (3D-design en digitale fabricage)
- Matthijs Munnik en Daan Johan (elektronica)
- Ahnjili ZhuParris (machine learning)
- Riccardo Marogna (DSP)
- Stephan Olde (IoT en softwareontwikkeling)
- Erfan Abdi (videografie)
Chorusing Symbionts bouwt voort op eerder werk ontwikkeld met Dieter Vandoren.
PARTNERS
- TU Delft
- Crossing Parallels
- Naturalis Biodiversity Center, Leiden
- Academy of Creative and Performing Arts, Universiteit Leiden
- Days of Art & Science, Leiden
- iii, Den Haag
- Zuiderparktheater, Den Haag
- Zone2Source, Amsterdam
- Marres, Maastricht
- STUK, Leuven
- Serralves, Porto
FONDSEN
Gemeente Den Haag
Creative Industries Fund NL
Performing Arts Fund NL